E-mail: reditelka@zsfrydlant.cz | sekretariat@zsfrydlant.cz | Tel.: sekretariát: +420 558 678 169, školní družina: +420 732 839 868

Základní škola Frýdlant nad Ostravicí | náměstí T.G. Masaryka

Sportovní aktivity 1. stupně

10 Kvě 2024

Polemizovat o tom, zda je pohyb lidskému zdraví prospěšný, určitě není potřeba. Všichni víme, že právě on pozitivně ovlivňuje zdravý vývoj člověka a jeho budoucí tělesnou i duševní kondici. Motivací dětí k větší fyzické aktivitě jsou u nás ve škole nejen zajímavě koncipované hodiny tělesné výchovy, ale především zapojení žáků do mnohých soutěží či olympiád organizovaných v rámci okrsku či následných vyšších úrovní okresu či kraje.

Na jaře 2024 jsme se v Tégeemce zapojili hned do několika takových sportovních projektů. První z nich, Junior NBA League, je basketbalový turnaj pro mládež přesně kopírující herní systém NBA. Jedná se o jedinečný celosvětový projekt s mezinárodním přesahem a působností.  První ročník proběhl v ČR v roce 2016 a od té doby úspěšně pokračuje. Cílem projektu je rozšířit mezi dětmi touhu sportovat, splnit si své sny a vzbudit v nich chuť k basketbalu i pohybu obecně.  Naše školní družstvo mladých nadšenců pro košíkovou ze 3. a 4. tříd postoupilo 25. dubna 2024 do okresního kola, když ve Frýdku – Místku v moderní basketbalové hale vyhrálo dva zápasy a ukázalo, že ani tento sport není našim žákům zcela cizí.

Dalo by se říci, že mezi naše tradiční chlouby patří výkony kluků a holek ve vybíjené. Po vítězství v okrsku postoupili čtvrťáci a páťáci do okresního kola, kde vybojovali celkově 5. místo. Za svoje nadšení pro hru a sportovního ducha si jistě zaslouží velkou pochvalu.

Dalším projektem, který láká především chlapce, je každoroční McDonalds cup, největší školní fotbalový turnaj v ČR. Za dobu jeho více jak dvacetileté existence se podařilo organizátorům rozpohybovat více než 1,5 milionu dětí, mezi kterými byly i některé současné hvězdy českého fotbalu. Naši svěřenci se představili ve dvou kategoriích. V té mladší 1. až 3. tříd jsme se stali vítězi okrsku a v kole okresním nám pak patřilo místo páté. Ze sedmi družstev jsme byli poraženi až na penalty a je potřeba říci, že malí fotbalisté se rvali jako lvi. Starší žáci ze 4. a 5. tříd se v okrsku umístili na 2. místě. I zde patří poděkování malým sportovcům za reprezentaci školy i města.

Sport, pohybové aktivity. Vyplavují endorfiny, pomáhají utužovat vztahy, prospívají zdraví, zvyšují fyzickou kondici. A tak bychom mohli pokračovat. U nás ve škole o tom víme své, protože pohyb a sport, i to je naše Tégeemka.