Ve dnech 16. a 17. 10 2020 žáci 8. tříd ZŠ TGM v rámci „Projektového dne mimo školu“ navštívili Planetárium v Ostravě. V uvedených dnech vždy dvě třídy 8. ročníku vyrazily autobusem na celou vyučovací dobu do Ostravy – Krásného Pole, aby v místním Planetáriu zhlédly projekt „Učíme se moderně“.
Planetárium Ostrava nabízí chytrou zábavu a vzdělání pro návštěvníky všech věkových kategorií. Jeho jedinečnost spočívá v moderních technologiích, které jsou využívány k zobrazení dokonalé hvězdné oblohy, k letům do vesmíru nebo jako tzv. sférické kino. Dalekohledy v kopulích hvězdáren umožňují na vlastní oči spatřit skutečné objekty dalekého vesmíru.
Experimentárium je jednou z nejvýznamnějších a nejatraktivnějších novinek. Tvoří jej interaktivní exponáty určené ke hravému poznávání přírodních jevů a dějů, které najdete téměř po celé budově, včetně dříve nepřístupných místností.
K pozorování vesmíru je hvězdárna vybavena zrcadlovým dalekohledem o průměru 35 cm a ohniskové délce téměř 4 metry. To znamená, že při pozorování Měsíce je možné při správných pozorovacích podmínkách spatřit asi dvoukilometrové krátery.
V „astronomickém kině“, což je sál se 100 místy k sezení mohou diváci obdivovat věrnou napodobeninu hvězdné oblohy s hvězdami, souhvězdími, planetami, Měsícem, Sluncem a dalšími objekty.
Umělá obloha se umí otáčet všemi možnými směry, takže není problém vidět východy a západy nebeských těles v krátkém čase, podívat se, jaká souhvězdí vidí třeba obyvatelé Austrálie, nebo obdivovat hvězdnou mytologii.
Díky speciálním technologiím žáci zhlédli film Vidím, vidíš, vidíme, který je ve sférickém kině (kdy je divák vtažen do děje i prostoru bez speciálních pomůcek) velmi zaujal.
Jana Blažková, tř. učitelka 8.A
[post_gallery]