Stalo se už tradicí, že koncem školního roku se dofáci, tedy děti zapojené do projektu DOFE (8.ročník), vydávají na závěrečnou expedici. To znamená, že musí zvládnout noc v přírodě, nesou si stany, potraviny – musí si uvařit dvě teplá jídla, a veškeré další vybavení. Jde se bez mobilu, orientace na předem naplánované trase je možná jen podle papírové mapy, a není možné si cestou nic koupit, vše si nesou s sebou.
V pátek 19.6. po škole tedy skupina šesti osmáků vyrazila na horu Smrk, kde byl plánován nocleh u lesní chaty. Hned zkraje se vyskytly nějaké problémy (Václav zapomněl sýr na plánovanou sýrovou omáčku, taky mapu nemohli najít…), ale nakonec vše dobře dopadlo, skupina dokonce složila o akci báseň, což byl expediční cíl, a kromě bolavých zad z těžkých batohů si dofáci odnáší nezapomenutelné zážitky a posílenou sebedůvěru, protože mnozí z nich přespali v přírodě a bez mobilu poprvé v životě.
Eva Gřesová a Šárka Urbánková